< powrót

Ile trwa mecz piłki nożnej i od czego zależy czas trwania?

1 rok temu | 04.04.2023, 15:08 Ile trwa mecz piłki nożnej i od czego zależy czas trwania?

Czy wiesz, ile wynosi regulaminowy czas gry w meczu piłki nożnej oraz ile trwają przerwy? Ile czasu może doliczyć sędzia?

Ile trwa mecz piłki nożnej i od czego zależy czas trwania meczu?

Piłka nożna to najpopularniejsza na świecie gra zespołowa mająca aż kilka miliardów fanów. Najbardziej znani piłkarze są przede wszystkim cenionymi i nagradzanymi sportowcami, ale wielu z nich stało się wręcz ikonami współczesnej kultury. Trudno znaleźć kogoś, kto przynajmniej raz w życiu nie oglądał transmisji jakiegoś ważnego meczu. Ile czasu trzeba przeznaczyć na jego zobaczenie?

Jak długo trwa mecz piłki nożnej?

Mecz piłki nożnej trwa 90 minut regulaminowego czasu gry. Składają się na niego dwie połowy, z których każda trwa 45 minut. Rozdziela je przerwa trwająca 15 minut – jest to czas, kiedy obie drużyny schodzą do szatni, a zawodnicy mogą odpocząć i wysłuchać uwag trenera. W praktyce jednak mecz trwa przeważnie trochę dłużej, co zależy od wielu czynników. Podczas spotkania miejsce mają przerwy spowodowane np. koniecznością przeprowadzenia weryfikacji VAR, zmianami zawodników, sankcjami dyscyplinarnymi czy interwencjami medycznymi etc. O tym, jaki będzie dodatkowy czas gry i ile minut doliczyć do czasu regulaminowego, decyduje sędzia. Poza tym w omawianym kontekście duże znaczenie ma, na jakim poziomie odbywają się rozgrywki. Od tego bowiem zależy, czy o wyniku meczu przesądzi dogrywka lub rzuty karne.

Ile trwa dogrywka w meczu piłki nożnej?

Gra w piłkę nożną jest dyscypliną, która dopuszcza nierozstrzygnięty wynik meczu. Spotkanie kończy się wtedy po upływie 90 minut regulaminowego czasu gry i po ewentualnie doliczonych minutach. Niemniej są sytuacje, kiedy remis jest niedopuszczalny i musi być wyłoniony zwycięzca. Dzieje się tak w fazie pucharowej. Dogrywka to dwie połowy po 15 minut każda – pomiędzy pierwszą a drugą połową następuje przerwa, która trwa 5 minut. Mecz zostanie rozstrzygnięty, jeśli któraś z drużyn zdobędzie więcej bramek. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że dogrywka nie przynosi spodziewanego efektu w żadnej z połów, w związku z czym następuje bardzo krótka przerwa w meczu i zawodnicy przystępują do strzelania karnych. Uwaga: dogrywka również może zostać przedłużona o doliczony czas.

Seria rzutów karnych – to dodatkowy czas gry!

Seria rzutów karnych to przedłużenie czasu gry. Nie trwa ona z reguły zbyt długo. Każda drużyna ma do wykorzystania 5 rzutów karnych. Wygrywa team, który okaże się bardziej skuteczny. Strzały na bramkę są wykonywane z odległości 11 metrów od bramki. Bywa, że nawet jedna seria karnych nie przesądza o wyniku meczu piłkarskiego. Co dzieje się w takiej sytuacji? Nie ma już żadnej przerwy, a karne strzelane dalej, aż jedna strona będzie mieć strzelonych więcej przy takiej samej liczbie prób.

Bramki zdobyte podczas serii karnych nie są wliczane do strzeleckiego dorobku piłkarzy. Karne mogą strzelać wyłącznie ci zawodnicy, którzy w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry byli na boisku. Nie ma więc opcji, żeby taki strzał mógł oddać gracz, który nie brał czynnego udziału w spotkaniu, bo spędził je na ławce rezerwowych lub został zmieniony przez kolegę z drużyny. Do udziału w serii karnych typowani są zawodnicy, którzy oprócz skuteczności wyróżniają się umiejętnością zapanowania nad emocjami – na tym etapie meczu atmosfera jest już zwykle nerwowa i nietrudno o popełnienie błędu, który może kosztować drużynę bardzo dużo.

Interesujesz się piłką nożną? Na naszym blogu znajdziesz nie tylko aktualności dotyczące Klubu, ale też garść przydatnych, praktycznych informacji i porad związanych z piłką nożną, treningami czy zakupem odpowiedniej odzieży piłkarskiej, butów i piłek do gry.