< powrót

Wymiary boiska do piłki nożnej

1 rok temu | 04.04.2023, 15:13 Wymiary boiska do piłki nożnej

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie, ale nie każdy wie, jakie są wymiary boiska do piłki nożnej. Poznaj szczegóły!

Boisko do piłki nożnej - jakie ma wymiary?

Piłka nożna jest dyscypliną, która cieszy się ogromną popularnością. Widowiskowość, proste zasady, dostępność praktycznie dla wszystkich – to jedne z wielu jej zalet, dzięki którym wzbudza tak duże zainteresowanie. Prawie każdy doskonale rozumie, na czym polega ta gra, ale nie wszyscy wiedzą, jakimi wymiarami odznacza się boisko piłkarskie. Jak zatem wygląda pole gry, na którym piłkarze toczą zaciętą rywalizację?

Jakie są wymiary boiska do piłki nożnej?

Podobnie jak każda inna dyscyplina sportowa, tak i piłka nożna rządzi się swoimi zasadami. Przed dość długi czas wymiary boiska piłkarskiego nie były sprecyzowane i zmieniały się na przestrzeni dekad. Miało ono od 90 do 120 metrów długości, a jego szerokość wynosiła od 45 do 90 metrów. Dopiero 2008 r. przyniósł ujednolicenie przepisów w tym zakresie. Stało się tak za sprawą International Football Association Board. Na mocy decyzji tej organizacji, która zajmuje się tworzeniem i aktualizowaniem przepisów gry w piłkę nożną i futsal, oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej prezentują się obecnie w następujący sposób:

  • 105 metrów długości,
  • 68 metrów szerokości.

Powyższe standardy zostały przyjęte przez Polski Związek Piłki Nożnej w odniesieniu do Ekstraklasy. Klubom co prawda przysługuje prawo do wyznaczania innej długości i szerokości boiska, niemniej w takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zgody wydanej przez Komisję Licencyjną PZPN.

Jeżeli natomiast chodzi o niższe ligi, to w kwestii oznaczania wymiarów boiska do gry panuje większa elastyczność. Długość mieści się tu w przedziale 100-105 metrów, a szerokość w przedziale 64-68 metrów. Oczywiście chodzi tutaj o stadiony, gdzie odbywają się spotkania rozgrywane przez drużyny seniorskie. Boiska, na których grają dzieci i młodzież, są mniejsze.

Jak wygląda boisko do gry w piłkę nożną?

Boisko do piłki nożnej pokrywa murawa naturalna lub sztuczna. Pole gry jest podzielone na dwie części i ograniczone białymi liniami. Ich grubość wynosi 12 cm. Wzdłuż boiska biegną linie określane mianem bocznych.

Linie na szerokości to z kolei linie bramkowe. Bramki są ulokowane właśnie na liniach bramkowych. Każda bramka odznacza się takimi oto wymiarami: 2,44 m wysokości oraz 7,32 m wewnętrznej długości liczonej od jednego słupka do drugiego. Przy tej okazji należy wspomnieć, gdzie znajduje się pole bramkowe. Otóż od linii bramkowych – a konkretnie od punktów mieszczących się w odległości 5,5 m od słupków – wyznaczane są dwie linie o długości 5,5 m. Biegną one prostopadle do linii bramkowych. Ich końce łączą się linią, która jest ułożona równolegle do linii bramkowej.

Tak nakreślony obszar jest polem bramkowym. Oprócz tego patrząc na boisko, na którym rozgrywany jest mecz piłki nożnej, trudno nie zauważyć na środku okręgu. Jego średnica to 9,15 m. W tym okręgu sędzia rozpoczyna poszczególne części meczu, także tutaj następuje wznowienie gry, kiedy jedna z drużyn strzeli gola.

Boisko piłkarskie a wymiary pola karnego

Mówiąc o tym, jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej, nie da się pominąć tak istotnej kwestii, jaką są wymiary pola karnego. Jego szerokość wynosi 4,32 m, a długość 16,5 m. Na boisku w obrębie pola karnego znajduje się również specjalny obszar, gdzie chroniony jest bramkarz – jest to tzw. wewnętrzne pole bramkowe. o szerokości 18,32 m i długości 5,5 m. Przy tej okazji wypada jeszcze przypomnieć, z jakiej odległości od bramki zawodnicy wykonują rzuty karne. Punkt, w którym umieszczana jest piłka, znajduje się 11 metrów od środka bramki.

Jaka jest długość i szerokość boiska orlik?

Omawiając zagadnienia związane z wymiarami boisk piłkarskich, trzeba koniecznie wspomnieć o rozgrywkach, w których biorą udział dzieci i młodzież. Mają one do dyspozycji boiska nazywane Orlikami. Orliki to ogólnodostępne i nieodpłatne obiekty sportowe, które powstały w ramach rządowo-samorządowego programu zakładającego wybudowanie boiska w każdej gminie w Polsce. Są typem boiska, które różnią się pod względem wymiarów od rozmiarów boisk standardowych. Mają 62 metry długości i 30 metrów szerokości. Obszar boiska jest pokryty sztuczną nawierzchnią, a wszystkie pola są zaznaczone białymi liniami.

Rozmiar boiska zmieniał się na przestrzeni dziejów

Piłka nożna jest sportem o tyle uniwersalnym, że trenować go można w zasadzie wszędzie. Do gry o charakterze rekreacyjnym w zupełności wystarczy prowizoryczne boisko – w końcu dla chętnego nic trudnego. Niemniej w dzisiejszych czasach możliwości uprawiania tej pięknej dyscypliny – nie tylko zawodowo, ale i amatorsko – są na tyle duże, że grzechem byłoby z nich nie korzystać. Chodzi tutaj również o dostępność nowoczesnych obiektów sportowych. Nie zawsze jednak tak było. W Europie piłka nożna ewoluowała bardzo długo, bo od średniowiecza, chociaż historia tej dyscypliny sięga aż 2500 r. p.n.e. Na przestrzeni dziejów zmianie nie uległa tylko jedna rzecz – celem każdej drużyny było i jest skierowanie piłki do bramki przeciwnika.

Zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga. Możesz u nas śledzić aktualności związane z piłką nożną i poznawać praktyczne informacje dotyczące treningów i akcesoriów piłkarskich , jakie będą Ci potrzebne!